Iš Lietuvos prezidentės ir Švedijos karaliaus rankų apdovanojimą gavusi „Darni mokykla“ skelbia naują pradžią

2015-10-22

Dideli pokyčiai prasideda nuo mažų ir paprastų dalykų. Dvidešimt šalies mokyklų ir darželių, programos „Darni mokykla“ dalyvių, pakeitę kai kuriuos kasdieninės veiklos įpročius, sutaupė dešimtis tūkstančių eurų. Taip pat subūrė komandas, atsakingai skaičiuojančias ne tik savo įstaigų išlaidas, bet ir paliekamą ekologinį pėdsaką. Didžioji šių švietimo įstaigų dalis, kartu su naujomis, ketina dalyvauti ir naujame programos etape 2015–2016 m., kurio pradžia bus paskelbta 2015 m. spalio 23 d. renginio Vilniaus miesto savivaldybėje metu.

Spalio 23 d. (penktadienį) 10.00–14.30 val. Vilniaus m. tarybos posėdžių salėje (Konstitucijos pr. 3, Vilnius) vyks darnaus vystymosi programos „Darni mokykla“ pristatymo renginys, kuriame bus pristatomi geriausi 2014–2015 m. mokyklų įgyvendinti projektai bei gilinamasi į jų sėkmės priežastis, kartu su specialistais diskutuojama apie darnius ugdymo organizavimo būdus, socialinių bei aplinkosauginių iniciatyvų skatinimą. Taip pat bus pristatytas naujas 2015–2016 m. programos „Darni Mokykla“ etapas.

Renginio dalyvius sveikins Aplinkos ministerijos Ekonomikos ir tarptautinių ryšių skyriaus vedėja Rūta Klimaitė. Pranešimus skaitys ir patirtimi dalinsis Rita Rasikienė, pirmosios ir vienintelės Lietuvoje ekologinio ugdymo krypties mokyklos – Kauno šv. Pranciškaus gimnazijos direktorė, Jurgis Kazimieras Staniškis, Kauno technologijos universiteto profesorius, Monika Bilotienė , Nacionalinės mokyklų vertinimo agentūros vadovė, Lina Rimkutė – Žičkė, LESTO Korporatyvinės komunikacijos skyriaus vadovė, Audronė Viliūtė, VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ atstovė švietimo bei informavimo klausimais, James McGeever, Projektų plėtros vadovas, taip pat programos „Darni mokykla“ autorės, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro atstovės Vilma Smaliukienė ir Miglė Čibisovė.

Dalyvavimas renginyje – nemokamas, tačiau pageidaujama registracija.

Apie programą „Darni mokykla“:

Programos dalyviams suteikiama žinių ir gebėjimų, reikalingų kurti darnias ugdymo įstaigų bendruomenes, gebančias veiksmingai valdyti ir naudoti išteklius, derinant aplinkos apsaugą, socialinį teisingumą ir ekonomikos vystymąsi.

Į projektą įsitraukusios mokyklos ir darželiai pradžioje įvertina, kokį poveikį jos daro supančiai aplinkai (kokį ekologinį pėdsaką palieka) ir per metus stengiasi šiuos rodiklius kaip įmanoma pagerinti.

Ekologinį pėdsaką mokyklos matuoja pagal 7 kriterijus: elektros energijos, šiluminės energijos, vandens ir maisto suvartojimą, išmetamų atliekų kiekį, transporto ir mobilumo poreikius bei aprūpinimą darbo priemonėmis.

Pirmaisiais, 2014–2015 m., projekto dalyviai išradingais būdais prisidėjo prie aplinkos tausojimo. Kai kuriose jų įrengti rūšiavimo konteineriai, kitose patruliuoja mokiniai, prižiūrintys, kad nebūtų švaistoma elektra. Dalis mokytojų ėmė į mokyklą vykti vienu automobiliu, kavą ir arbatą gerti sutartu metu, o vienoje mokykloje elektrinį skambutį kartą per savaitę nuspręsta pakeisti varpeliais.

Pagrindinį projekto prizą laimėjusi Alytaus Šaltinių pagrindinė mokykla per metus ekologinį pėdsaką sumažino labiausiai – nuo 47 iki 39,6 balo (kuo balas žemesnis – tuo mokykla mažiau kenkia aplinkai). Mokyklos bendruomenė mažino elektros, šilumos energijos ir vandens suvartojimą, skatino mokinių judėjimą pėsčiomis. Paskaičiuota, kad įgyvendinant šiuos siekius per metus mokyklai pavyko sutaupyti apie 24 000 Lt (6 950 Eur). Ši mokykla apdovanota LESTO prizu – mokyklos edukacinių ir poilsio erdvių atnaujinimu. Nupirkti patogūs suoliukai, stendai ir taupi multimedijos įranga.

Naudinga dovana džiaugiasi ir Klaipėdos „Varpo“ gimnazija – šią ugdymo įstaigą už gerus elektros energijos sutaupymo rodiklius ir smagias visą mokyklos bendruomenę įtraukiančias iniciatyvas apdovanojo „Schneider Electric Lietuva“. Kartu su mokyklos energetikais įvertinusi pastato šilumos punkto ar kitų inžinerinių sistemų būklę, įmonė įdiegs reikalingus automatikos sprendimus už 1 000 eurų.

Programą „Darni mokykla“ vykdo Lietuvos vaikų ir jaunimo centras kartu su LESTO, PTO ir kitais verslo partneriais.

Kontaktai pasiteiravimui ir registracijai:
Miglė Čibisovė, projekto vadovė

Tel. nr. +370 5 275 5322
El. p. migle.k@lvjc.lt
Lietuvos vaikų ir jaunimo centras
Konstitucijos pr. 25, LT-08105 Vilnius

www.lvjc.lt